شهر الکترونیک / شهروند الکترونیک

خانه » دسته‌بندی نشده » شهر الکترونیک / شهروند الکترونیک

شهر الکترونیک / شهروند الکترونیک

در قرن 21 ام (حاضر) استفاده از فناوری های دیجیتال به امری روزمره و غیر قابل انکار تبدیل شده. در حال حاضر افراد زمانهای زیادی را در فضای آنلاین صرف صحبت با دوستان و نامه های اداری میکنند و یا به بررسی سایتهای سازمانهای مختلف بدون هیچ گونه تعامل خاصی میپردازند.

اما با وجود فضای آنلاین میتوان با آموزشهای مفید در مسیر مناسب به شهروندان راه را برای استفاده از خدمات آنلاین (برخط) هموار نموده و بسیاری از مسائل روزمره ی سازمان ها را در قالب یک سامانه ی جامع برای عدم حضور فیزیکی برطرف نمود. در این مقاله سعی در آَشنایی شما با این مفاهیم و مقوله ها خواهیم داشت.

ecity-doc_Page_2

 

شهروند الکترونیکی (E-CITIZEN)

شهروند الکترونیک کسی است که توانایی انجام وظایف روزمره‌ای را که ایفای نقش‌های متفاوت در زندگی برای او به وجود می‌آورد، با کمک ابزارهای الکترونیکی داشته باشد در واقع کسی است که از توانایی لازم برای کار با رایانه برخوردار است و بتواند از اینترنت برای انجام سریع تر امور روزمره زندگی از قبیل برقراری ارتباط با دیگران، خرید و فروش، تعاملات بانکی، استخدام، مسافرت، درمان و… استفاده کند.

بطور خلاصه میتوان گفت شهروند الکترونیک کسی است که از کمترین دانش لازم در مورد مفاهیم پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات برخوردار است و قادر به برقراری ارتباط با اینترنت و توانایی استفاده از خدمات برخطی که دولت هر کشور ارائه میکند را در حد مطلوب داشته باشد. در واقع شهروندان الکترونیک همان کاربران جوامع اطلاعاتی هستند.

استفاده از خدمات الکترونیک فقط برای افراد مفید نیست برای جامعه هم بسیار سودمند است و بوروکراسی (کاغذ بازی) را کاهش می­دهد. امروزه فناوری های اطلاعاتی به کمک انسان آمده و علاوه بر سرعت بخشیدن به امور گوناگون ، مصرف حجم عظیمی از منابع طبیعی همچون درختان و کاغذ را غیر ضروری میسازد، ترافیک شهری روان میگردد و تعداد مسافرت های درون شهری به شکل چشم گیری کاهش می یابد و در نهایت مدیریت امور و کارها در این سیستم راحت تر می باشد.

 

 

دولت الکترونیکی (E-GOVERNMENT)

کاربران اینترنت بسیار بیشتر از دیگران علاقمند به ارتباط با دولت هستند, زیرا به سادگی میتوانند اطلاعات آنلاین را پیدا کنند و از طریق سامانه ­های آنلاین با ادارات در تماس باشند. دولت الکترونیک استفاده سهل و آسان از فناوری اطلاعات به منظور توزیع خدمات دولتی به صورت مستقیم به مشتری، به صورت 24 ساعته میباشد.

دولت الکترونیک شیوه‌ای برای دولتها به منظور استفاده از فناوری جدید است که به افراد تسهیلات لازم جهت دسترسی مناسب به اطلاعات و خدمات دولتی و ارائه اطلاعات کارا و موثر به شهروندان و شرکتهای تجاری و تولیدی را اعطا میکند.

ecity-doc_Page_1

دولت الکترونیک یک شکل پاسخگویی از دولت می‌باشد در واقع یک دولت و سازمانی مجازی است که خدمات دولتی را به صورت بی واسطه به مشتریان ارائه می‌دهد و موجب مشارکت آنان در فعالیتهای سیاسی می‌گردد و آنها را در فعالیتهای اجتماعی شرکت می‌دهد .

پس از این تعاریف مشتریان دولت الکترونیک را می‌توان به طور کلی به سه دسته تقسیم کرد

  • شهروندان
  • بنگاههای اقتصادی
  • موسسات دولتی

شهروندان میتوانند از طریق وب سایت های محلی رایگان با سیستم کاربردی ساده با یکدیگر و شورای محلی و دولت ارتباط داشته باشند و نیز این رویه در ارتباط با دولت و شهروندان نیز اتفاق می­افتد و دولت اطلاع رسانی ها را به طریق آنلاین انجام خواهد داد.

 

“به زودی اگر یک شهروند الکترونیک نباشید، اساساً شهروند بحساب نمی آیید” البته این به شرطی است که ابتدا شهر الکترونیک پدید بیاید و خدمات الکترونیک مختلف در جامعه فراهم باشد.

توسط |2018-11-09T00:39:21+03:30نوامبر 1st, 2018|دسته‌بندی نشده|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

درج دیدگاه